Recepty na maso z daňka

 

DAŇČÍ ČI JELENÍ RULÁDA

1kg až 1,2 kg zvěřiny z kýty, 2 větší cibule, 4 stroužky česneku, 12 dkg slaniny, pepř, sůl, osminku másla. 

Zvěřinu rozřízneme na tenký plát, dobře naklepeme, opepříme, osolíme, potřeme česnekem, posypeme rozsekanou cibulí, poklademe plátky slaniny a stočíme. Převážeme nití či prošpikujeme jehlou, polijeme rozehřátým máslem a necháme několik hodin odležet. Potom dusíme do měkka.

Příloha: rýže, brambory, brusinky, kompoty, saláty.
 

DAŇČÍ GULÁŠ

Na 10 dkg sádla rozkrájíme 2 velké cibule a smažíme hodně do červena. Přidáme 2 polévkové lžíce sladké papriky a ihned zalijeme vodou, aby cibule s paprikou nezhořkla. Dančí plecko nakrájíme na kostky a dáme dusit na připravenou cibuli, přidáme lžíci rajského protlaku, sůl a gulášové koření (4 stroužky česneku, kávovou lžičku kmínu a majoránky a asi ze ¼ citrónu ostrouháme kůru). Vše jemně rozsekáme. Když je maso měkké a vysmahne, zaprášíme šťávu 2 lžícemi hladké mouky, zalijeme vývarem nebo vodou, dobře povaříme a procedíme na maso. Do hotového guláše přidáme 5 dkg na kostky nakrájené a na pánvičce rozpálené slaniny. Jako přílohu podáváme brambory nebo rýži.

DAŇČÍ PEČENĚ

Mořenou daňčí kýtu nebo hřbet zbavíme všech blan, protáhneme hustě slaninou, osolíme, opepříme a pečeme s jemně nakrájenou a usmaženou cibulkou. Zvěřinu podlejeme mořidlem, pečeme však více ve vlastní šťávě, kterou ji často na povrchu zaléváme. Když je zvěřina měkká, vyjmeme ji, nakrájíme na úhledné řezy, šťávu zaprášíme moukou, podlejeme, povaříme a procedíme na maso. Podáváme s brambory a s ovocným kompotem nebo máslovými mističkami  plněnými brusinkami.

Autor: Kuchařské předpisy od Josefa Hřebce, první vyd. 1952

DAŇČÍ NA VÍNĚ

Odleželou daňčí zvěřinu, kýtu, hřbet nebo plecko zbavíme blan a vypereme, protáhneme hustě slaninou a osolíme. Na sádle usmažíme cibuli a kořenovou zeleninu do hněda, přidáme 2 polévkové lžíce krystalového cukru a necháme zhnědnout. Zakápneme octem, zalijeme vývarem, přidáme citrónovou kůru i šťávu, lžíci rajského protlaku, 3 rajská jablíčka, celý pepř,  nové koření, bobkový list a tymián. Zvěřinu vložíme do zeleniny a v troubě dusíme do měkka. Měkké maso vyjmeme, šťávu zahustíme hnědou jíškou, přidáme trochu rybízové zavařeniny, dobře povaříme a přecedíme. Do hotové omáčky dáme sklenku červeného vína. Podáváme s houskovými knedlíky a máslovými taštičkami plněnými brusinkami.

Autor: Kuchařské předpisy od Josefa Hřebce, první vyd. 1952

 

DAŇČÍ KÝTA NEBO HŘBET PŘÍRODNÍ

Odleželou daňčí kýtu nebo hřbet očistíme, zbavíme blanek a protáhneme slaninou. Na pekáč dáme máslo a zbytky slaniny, přidáme jemně nakrájenou cibulku, a když začne červenat, vložíme do ní osolené maso zbarvené kostí. Podlijeme vývarem nebo vodou. Zvěřinu podléváme častěji při peční vlastní šťávou a pečeme volně 1 1/2 - 2 hodiny. Měkkou zvěřinu vyjmeme, šťávu zaprášíme hladkou moukou, necháme vysmahnout, zalijeme vývarem, povaříme a procedíme. Nasekaný daňčí hřbet, na plátky nakrájenou daňčí kýtu zdobíme citrónem a brusinkami. Jako přílohu podáváme bramborové krokety. Týmž způsobem připravujeme srnčí i jelení.

Autor: Kuchařské předpisy od Josefa Hřebce, první vyd. 1952

DAŇČÍ ŘÍZKY

Z kýty odleželého daňka nakrájíme tenké řízky, naklepeme je, osolíme, opepříme, posypeme lehce hladkou moukou a na pánvi rychle opečeme na rozpáleném sádle. Usmažíme do červena cibulku, řízky na ni vložíme, přidáme kávovou lžičku papriky, zalijeme vývarem a dáme asi 10 zrnek pepře. Dusíme pod pokličkou do měkka. Měkké řízky vyjmeme, šťávu zalijeme smetanou, ve které jsme rozkvedlali mouku. Přidáme citrónovou šťávu i kůru, lžíci hořičice, omáčku dobře povaříme a přecedíme. Před podáváním dáme do omáčky  na másle udušenou, na jemné nudličky nakrájenou mrkev, celer, nakládané hříbky a okurku. Příloha: knedlíky nebo makarony.

Autor: Kuchařské předpisy od Josefa Hřebce, první vyd. 1952

DAŇČÍ NA SMETANĚ

 

Používáme zvěřinu z mořidla. Daňčí hřbet i kýty zbavíme všech kůžiček a hustě protáhneme slaninou. Další příprava je stejná jako u zajíce na smetaně. (viz. zajíc na smetaně)

Autor: Kuchařské předpisy od Josefa Hřebce, první vyd. 1952

 

DAŇČÍ JÁTRA PO TYROLSKU

Očistěná játra vložíme na 2 hodiny do mléka, vyjmeme je osušíme, protáhneme slaninou, opepříme a dáme dusit na máslo s osmaženou zeleninou. Přidáme celý pepř, nové koření, bobkový list, tymián. Zalijeme vývarem z kostí a dusíme do měkka. Měkká játra vyjmeme, pokrájíme na tenké plátky a dáme na mísu. Do šťávy  přidáme 1/4 litru smetany, ve které rozkvedláme 2 lžíce hladké mouky, lžíci rajského protlaku, šťávu i kůru z jednoho citrónu, hodně povaříme a přecedíme na hotová játra. Podáváme s rýží.

Autor: Kuchařské předpisy od Josefa Hřebce, první vyd. 1952

 

DAŇČÍ KOŘÍNEK

Kořínek ze zvěřiny, to jsou plíce, jazyk, srdce a játra, čistě opereme a namočíme na 2 hodiny do studené vody. Přidáme sůl, celer, petržel, mrkev, cibuli, bobkový list, nové koření a vaříme do měkka. Rozpustíme 10 dkg másla, přidáme nakrájenou cibuli a kořenovou zeleninu a smažíme do červena. Zaprášíme 3 lžícemi hladké mouky, zalijeme vývarem z kořínku, přidáme lžíci hořčice, 3 kostky cukru, z celého citrónu šťávu i kůru, bobkový list, tymián, celý pepř a nové koření. Vaříme volně asi hodinu. Přidáme 1/4 litru kyselé smetany a přecedíme na jemně nakrájený kořínek. Před podáváním přidáme na nudličky nakrájenou okurku. Podáváme s houskovými knedlíky.

Autor: Kuchařské přešdpisy od Josefa Hřebce, první vyd. 1952