Recepty na maso z divokých husí

 

DIVOKÁ HUSA NA SMETANĚ

Rozkrájenou zeleninu (celer, petržel, mrkev a cibuli) osmažíme na másle do růžova a přidáme chřest, zastříknutý octem a zalitý vývarem nebo vodou. Přidáme několik zrnek pepře, nové koření, bobkový list, tymián, dvě bobulky jalovce, dvě kostky cukru a citrónovou kůru. Na to vložíme dobře očistěnou, vykuchanou, vypranou a opálenou husu a dusíme do měkka. Hotovou husu vyjmeme, šťávu zalijeme půllitrem smetany nebo mléka, v němž jsme rozkvedlali 2 lžíce hladké mouky. Dobře povaříme, přidáme ještě kávovou lžičku hořčice, citrónovou šťávu a přecedíme. Před podáváním přidáme 3 polévkové lžíce bílého vína. Příloha: knedlíky a brusinky.

Autor: Kuchařské předpisy od Josefa Hřebce, první vyd. 1952

DIVOKÁ HUSA PŘÍRODNÍ

Očistěnou, vykuchanou a opálenou husu protáhneme slaninou, osolíme a necháme dusit v pekáči, v němž jsme napřed do červena usmažili cibulku, 10 zrnek pepře a 5 zrnek jalovce. Zalijeme vodou a dusíme, až je červená a měkká. Pak necháme vysmahnout šťávu, zapřášíme lžící hladké mouky, zalijeme vodou nebo vývarem a z novu dobře povaříme. Příloha: rýže nebo knedlíky a červené zelí.

Autor: Kuchařské předpisy od Josefa Hřebce, první vyd. 1952

DIVOKÁ HUSA V ROSOLU

Očistěnou a vykuchanou husu vložíme do hrnce s vodou, přidáme dvě očistěné telecí nožičky, celer, petržel, mrkev, cibuli, tymián, bobková list, celý pepř, nové koření, 2 kostky cukru, 3 lžice octa, sůl a necháme vařit do měkka. Uvařenou a vychladlou husu nakrájíme na díly a rozložíme na pekáč. Do vývaru z husy zašleháme 2 bílky a necháme na kraji ploty stát, až je rosol úplně čistý. Potom ho přecedíme přes ubrousek, přidáme 3 lžice bílého vína a vlažný nalijeme na rozkrájené husí maso.

Autor: Kuchařské předpisy od Josefa Hřebce první vyd. 1952

 

JÁTROVÁ PAŠTIKA Z DIVOKÉ HUSY

Troje husí játra vložíme do mléka. Polovic rozkrájíme na dlouhé, jako prst silné řízky a prostrkáme lanýži. Druhou polovicí i s odřezanými okraji a 1/2 kg slaniny rozkrájíme, utlučeme, prolisujeme sítem a osolíme. Na kostrol dáme 10 dkg rozpuštěného másla a 2 v mléce namočené housky: přidáme 5 žloutků, prolisované maso a znovu to prolisujeme.Nakrájené řízky husích jater pokápneme rumem, vínem nebo madeirou a posypeme trochou utlučených bobkových listů a novým kořením. Kelímek na paštiku vyložíme slaninou, nakrájenou na tenké lístky - klademe vždy vrstvu prolisovaného masa a opět vrstvu játrových řízků - naposledy položíme vrstvu slaniny, kelíme uzavřeme a 2 hodiny vaříme ve vodě. Když paštika vystydne, zalejeme zbývající místo v kelímku rozpštěným, ale vlažným sádlem nebo lojem.

Autor: Kuchařské předpisy od Josefa Hřebce první vyd. 1952

 

PEČENÁ JÁTRA Z DIVOKÉ HUSY

K této úpravě upotřebíme jen velká játra, která vypereme v mléce. Na pánev dáme trochu rozstrouhané nebo jemně usekané cibule a s kouskem másla usmažíme do červena. Vložíme játra pokapaná citrónovou šťávou a při pečení je pilně podléváme. Jakmile se játra trochu zapekla, osolíme je a opepříme. Jsou-li dostatečně mekká, poznáme nejlépe, píchneme-li do nich jehlou k protýkání. Takto upravená játra jsou výtečná teplá i studená. Teplá podáváme se špenátem, studená s aspikem nebo s majonézou.

Autor: Kuchařské předpisy od Josefa Hřebce první vyd. 1952

 

DRŮBKY Z DIVOKÉ HUSY

Husí nohy spaříme a vrchní kůži oškrábeme, zobák užízneme a oči vyloupeme z hlavy. Očistěné nohy, hlavu, krk, játra (nejsou-li snad příliš velká a nechceme-li je upotřebit jinak), potom žaludek, křídla, zeleninu, několik zrnek pepře dáme do hrnce a zalijeme vodou tak, aby vše zůstalo ponořené. Když se voda začne vařit, drůbky osolíme a při vaření sbíráme pilně pěnu. Zbylou vodu po vaření kostí upotřebíme k zalití omáčky a to buď: hnědé kmínové nebo bílé petrželkové, do níž uvařené drůbky vložíme. K drůbkům podáváme dušenou rýži, noky, makaróny, nudle nebo na másle smažené brambory.

Autor: Kuchařské předpisy os Josefa Hřebce první vyd. 1952